PREZENTACJA LEKTURY METODĄ PROJEKTU

    W styczniu 2019 r. uczniowie klasy IIA, po przeczytaniu lektury Czesława Centkiewicza pt. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”, podjęli się opracowania jej w formie projektu. Był to pierwszy projekt w tej klasie. Takie przedsięwzięcie musiało być poprzedzone omówieniem  metody projektu  z uczniami ale także z rodzicami. Na zebraniu rodzice zostali zapoznani z zasadami pracy tą metodą. Uczniowie podzieleni na cztery zespoły opracowywali następujące tematy:

- mieszkanie Eskimosów,

- zwyczaje, wierzenia, zabawy i sądy,

- odzież i  wykorzystane materiały,

- zdobywanie i przyrządzanie pożywienia.

Efekty pracy uczniów zostały zaprezentowane na pokazie dla klas 0, I i II, IV a także oddziałów edukacji wczesnoszkolnej z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Iłówcu oraz rodziców uczniów klasy IIA.

Lektura stała się tylko wstępem do czerpania z innych źródeł informacji. Ciekawe prezentacje pozwoliły  widzom poznać życie i zwyczaje Eskimosów żyjących na Grenlandii. Projekt rozpoczęła prezentacja multimedialna nt. Grenlandii. Następnie kolejno prezentowały się zespoły. Aby dzieci mogły dokładnie zobaczyć gdzie mieszkają Eskimosi, zespół „Niedźwiadków” przygotował makiety  igloo i szałasu.   Zabawne scenki podrzucania małego Eskimoska na skórach foki, gra piłką zrobioną z czaszki morsa, dowcipne piosenki symbolizujące kłótnie Eskimosów, dały widzom możliwość porównania zabaw, rozwiązywania konfliktów dzieci dalekiej północy i wiele się od nich nauczyć. Scenka wydalenia z wioski winowajcy przez radę Eskimosów odegrana przez zespół „Morsów” na długo zapadła nam w pamięci.

Widzów zachwyciły również fantastyczne stroje eskimoskie oraz historia ich powstawania prezentowane przez zespół „Małych Eskimosów”. Dzieci były również bardzo zainteresowane amuletami przynoszącymi szczęście myśliwym oraz poznały ciekawy sposób liczenia. Wielkim zainteresowaniem, szczególnie męskiej części widowni, cieszyła się prezentacja oszczepów, harpunów, łuków, dzid i sposobów polowania prezentowana przez zespół „Reniferów”.

Dziewczynki z kolei mogły porównać sposoby przygotowania posiłków oraz poznać przepis na zupę z mięsa i kości. Furorę zdobył kajak, używany do polowania na foki i wieloryby, który widzowie po prezentacji mogli wypróbować. Po pokazach mogli  pobawić się eksponatami tj. igloo, szałasem, makietą wioski eskimoskiej,  pogłębić wiadomości z pięknych plakatów, plansz,  barwnych ilustracji zwierząt, które pozostały na holu szkoły w formie wystawy.

Niewątpliwie sukcesem projektu była forma przekazu informacji: lekka, przyjemna, zabawna, ciekawa oraz podawana z pamięci. Sprawdzeniem czy projekt posłużył poszerzeniu wiedzy nie tylko  uczniów klasy IIA ale i widowni było przeprowadzenie konkursu pt. „Życie na Grenlandii”. Konkurs zakończył się remisem i potwierdził, że przekaz wiadomości tą metodą odniósł pożądany efekt. Uczniowie wykazali się bardzo wnikliwym zrozumieniem tematu i zostali nagrodzeni upominkami oraz dyplomami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

Przygotowanie uczniów klasy IIA przy niewątpliwie znaczącej pomocy rodziców było bardzo dobre. Ich wsparcie dla dzieci, zaangażowanie - zasługuje na uwagę i podziw. Spotkania zespołów odbywały się w domach uczestników projektu. Rodzice organizowali fantastyczne materiały, razem z dziećmi wykonywali eksponaty, makiety, stroje, trenowali z dziećmi wystąpienia, służyli dzieciom wszelką pomocą. Dzieci,  bawiąc się, jednocześnie zdobywały wiedzę i umiejętności, w grupie nabierały większej pewności siebie, stawały się bardziej otwarte, oswajały się z tremą związaną z publicznymi wystąpieniami. Spotkania te zaowocowały również pogłębionymi przyjaźniami rówieśników i rodziców. Oprócz ciężkiej pracy były miłą formą spędzenia z dzieckiem wolnego czasu. Poza pogłębioną znajomością tematu, dzieci wykazały się dużą kreatywnością oraz zdolnościami artystycznymi. Młodzi widzowie jak i dorosła część widowni była pełna podziwu dla profesjonalizmu uczniów klasy IIA.  

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

Wychowawca

mgr Hanna Pawliczak

Opublikowano: 05 kwietnia 2019 23:44

Kategoria: Wydarzenia

Zdjęcia:

Wyświetleń: 1100

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa w Pecnej

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony