Rekonstrukcja życia XIX-wiecznego miasta Mosina w czasach Wiosny Ludów

„Rzeczpospolita Mosińska 1848 – rekonstrukcja proklamacji niepodległości w Mosinie”


To wydarzenie, którego celem było upamiętnienie czynu zbrojnego mieszkańców Mosiny i okolic w walce o odzyskanie niepodległości Ojczyzny. W czasie wielkopolskiej Wiosny Ludów, do Mosiny na wezwanie jej mieszkańców, wkroczył oddział powstańców dowodzony przez Jakuba Krauthofera-Krotowskiego.
3 maja 1848 r. Krotowski proklamował tu niepodległą, polską republikę i ustanowił polskie władze administracyjne miasta. Rzeczpospolita Mosińska przetrwała zaledwie 5 dni…

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pecnej wraz z Panią Dyrektor, przedstawicielami Grona Pedagogicznego i Rodzicami aktywnie włączyli się w planowane 15 czerwca wydarzenie na mosińskim rynku. Przy współpracy z Panem Grzegorzem Kosowskim prezentującym Chłopską Zagrodę współtworzyliśmy rekonstrukcję miasteczka z połowy XIX wieku.

 
W godzinach 13.00 - 18.00 odtworzone zostało życie mieszkańców Mosiny i okolic w czasie wielkopolskiej Wiosny Ludów, a także wydarzenia z maja 1848 r., które miały miejsce w Mosinie i jej okolicach. Specjalna scenografia z dodatkowymi elementami stworzonymi przez mieszkańców oraz rekonstruktorzy pomogli przenieść się uczestnikom w czasie. Można było wziąć udział w nawiązujących do epoki warsztatach, konkursach, turniejach i animacjach dla najmłodszych.

Nasza szkoła zaprezentowała ówczesną karczmę i poczęstunek wiejskim chlebem a w ramach warsztatów chętni mogli samodzielnie lub z pomocą Pań wykonać pamiątkowe „Sianuszki” – laleczki z siana.

Jak zwykle rekordy popularności wśród dzieci biły zwierzęta z Chłopskiej Zagrody. Spacer z kozą Basią po mosińskim rynku okazał się nie lada atrakcją!

Działał także punkt mobilizacyjny do powstania, werbujący ochotników spośród uczestników wydarzenia. Życie miasteczka zostało przerwane wkroczeniem oddziałów powstańczych dowodzonych przez Jakuba Krauthofera-Krotowskiego. Proklamacja niepodległej polskiej republiki – Rzeczypospolitej Mosińskiej, była kulminacyjnym punktem rekonstrukcji.

Uczestniczyliśmy w żywej lekcja historii z udziałem rekonstruktorów, szkół, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańców. Zaangażowanie w tym wydarzeniu naszej szkoły, zaowocowało zajęciem trzeciego miejsca w Gminnym Konkursie dla szkół i przedszkoli terenu Gminy Mosina na element rekonstrukcji XIX-wiecznej Mosiny „Rzeczpospolita Mosińska 1848” o nagrodę Burmistrza Gminy Mosina.

Tym samym składam serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom reprezentującym szkołę, za pomoc w przygotowaniach i aktywny udział.

Wicedyrektor Aurelia Budzińska

 

Opublikowano: 16 czerwca 2019 21:45

Kategoria: Wydarzenia

Zdjęcia:

Wyświetleń: 338

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa w Pecnej

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony