Jare Gody 2019

Wieczorem 25 kwietnia 2019 r. boisko szkolne zamieniło się w wioskę słowiańską z wczesnego średniowiecza. Zebrani wzięli udział w obrzędzie znanym z przedchrześcijańskiej kultury ludowej Słowian, który związany był z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny, a nazywał się Jare Gody.

Inscenizację przygotowała p. Monika Andrzejewska z uczniami uczęszczającymi na zajęcia kółka historycznego „Z miłości do przeszłości”. Widzowie mogli przeżyć w telegraficznym skrócie słowiański kilkudniowy cykl obrzędowy.

W wierzeniach pogańskich rytuały witania wiosny przeważnie były dedykowane konkretnym bóstwom. W wypadku Słowian takimi bóstwami byli Jaryło i Marzanna, para związana z dawnym słowiańskim mitem płodności. Pierwszym punktem programu było przepędzenie zimy, czyli spalenie słomianej kukły  - Marzanny (symbolu Bogini zimy, śmierci, ale także płodności) przy dźwiękach piszczałek, bębnów i kołatek. Następnie rozpoczęła się właściwa część obrzędu Jarych Godów. Żerca (kapłan dokonujący obrzędu) wniósł gałąź brzozy, którą panny ozdobiły czerwonymi wstążeczkami. Był to tzw. gaik – znak powracającej wiosny. Później uczestnicy inscenizacji skupili się wokół ogniska, do którego składane były ofiary np. mleko, miód, ziarno, futro, chleb, ogień i wygłaszane modlitwy do dusz przodków (Bogów słowiańskich) za to, że przez okres pory ciemnej, a więc od jesieni przez zimę były z nami i wspierały nas przez ten mroczny okres. Żerca obchodził także uczestników z ogniem, by jego siła oczyściła zebranych i napełniła ich jego mocą, usypywał krąg soli za uczestnikami inscenizacji, by zamknąć święty krąg dla złych duchów i szkodliwych mocy z zewnątrz oraz  kropił ich wodą, która ma siłę oczyszczania i moc życiodajną.

Po tej części nastąpiło dzielenie się kraszonymi jajkami. Dzieląc się uczestnicy składali sobie nawzajem życzenia szczęścia i pomyślności, zdrowia i witalności w całym roku. Jajka są symbolem życia i odrodzenia. Ich skorupki zostały zebrane i złożone w ziemi.

Nagle rozbrzmiała słowiańska muzyka i na koniu wjechał Jaryło. Jaryło jest bogiem płodności, zwiastuje zakończenie zimy i początek wiosny. Przedstawiany jest często jako bosy młodzieniec lub dziewczyna na białym koniu. Jego atrybutami jest snop zboża w jednej ręce  i ludzka głowa w drugiej. Ludzka głowa symbolizowała starego Jaryłę czyli stary rok, detronizował go młody Jaryło uosabiający nowy rok.

Całą inscenizację uświetniła recytacja wierszy w wykonaniu uczniów.

Starym zwyczajem obrzęd Jarych Godów kończy biesiada, podczas której radujemy się, gdyż życie powróciło na ziemię. Tak było i teraz. Po inscenizacji wszyscy zostali zaproszeni na wspólne ucztowanie. O wspaniały poczęstunek zadbali rodzice, którzy upiekli wyśmienite ciasta oraz ufundowali kiełbasę pieczoną na ognisku i bułki. P. Grzegorz Kosowski ugotował dla wszystkich kocioł wybornego krupniku, a także tradycyjnie przygotował wspaniały średniowieczny plac zabaw dla dzieci z mnóstwem atrakcji.

Całej uroczystości klimatu nadali rekonstruktorzy czasów wczesnego średniowiecza. P. Mariusz Urbaniak (Mściwoj), który przygotował stanowisko pieczenia podpłomyków, p. Szymon Adamski (Sigurd) u którego można było skosztować wikińskich ciasteczek, p. Martyna Pająk (Aldis) i p. Bartek Czechowski, którzy pokazywali stroje i zbroje, p. Agnieszka Ostrowska, która prowadziła warsztaty robienia gaików, p. Marta Petryk, u której można było dowiedzieć się mnóstwo interesujących historii o Wikingach oraz David Koten – nasz Żerca.

Strojami wpasowali się w Średniowiecze także niektórzy rodzice i nauczyciele, co sprawiło, że nasza wioska stała się jeszcze bardziej klimatyczna.

Jako organizator imprezy, w imieniu swoim i uczniów chciałam jeszcze raz serdecznie podziękować tym, którzy pomogli zorganizować ten wieczór, Pani Dyrektor za wyrażenie zgody na przeprowadzenie uroczystości oraz wszystkim, którzy w ten wieczór przyszli do „średniowiecznej” Szkoły Podstawowej w Pecnej i zechcieli bawić się razem z nami.

 

red. Monika Andrzejewska

 

 

Opublikowano: 02 lipca 2019 10:02

Kategoria: Wydarzenia

Zdjęcia:

Wyświetleń: 987

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa w Pecnej

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony