DARY JESIENI I WARSZTATY W 3A

W październiku klasa IIIA zdobywała wiadomości o jesiennych pracach na polu i w ogrodzie. Jednocześnie poznawała przygody małego bociana Kajtka na dawnej wsi. Postanowiliśmy przyswoić sobie wiedzę w niecodzienny sposób. Zorganizowaliśmy cykl warsztatów  i wystawę.  Na holu szkolnym powstała piękna wystawa darów jesieni i przetworów owocowo-warzywnych. Wykonaliśmy „Jesień w słoiku” oraz piękne prace plastyczne. Cała szkoła pachniała grzybami i jabłkami.

Następnego dnia przenieśliśmy się w „dawne czasy”. Pan Grzegorz Kosowski podczas warsztatów na pobliskim polu wyjaśniał nam jak wyglądała praca na roli w dawnych czasach. Postanowiliśmy spróbować swoich sił przy młóceniu ziarna cepem, oraniu pługiem, mieleniu ziaren na żarnach, bronowaniu, sadzeniu ziemniaków, kopcowaniu warzyw, wędzeniu, noszeniu wody na „szuńdach”. Bawiliśmy się wspaniale poznając jednocześnie stare narzędzia a przy okazji gwarę poznańską. Chcieliśmy też spróbować jak w dawnych czasach kisiło się w kapustę. Następnego dnia cała nasza klasa szatkowała kapustę, deptała ją bosymi stopami w beczce a następnie ubijała stęporkiem i wkładała do słoików. Pracowity dzień zakończyliśmy pieczonymi ziemniakami z gzikiem. Jak przystało na „prawdziwych rolników” swoje nowe umiejętności wykorzystaliśmy na naszym szkolnym ogródku. Oczyściliśmy go z chwastów, przekopaliśmy i zagrabiliśmy. Posadziliśmy także 15 sadzonek truskawek.

Podsumowaniem naszej pracy było założenie hodowli fasolki. Teraz przyglądamy się jak z ziarna kiełkuje mała roślinka. Po zakończonym bloku tematycznym napisaliśmy samodzielnie sprawozdanie z warsztatów. Na pewno długo będziemy pamiętać przyswojone treści oraz wspaniałą zabawę. Dziękujemy panu Grzesiowi za edukacyjne warsztaty i polecamy je wszystkim dzieciom.   

Hanna Pawliczak - wychowawczyni kl. 3a       

Opublikowano: 23 listopada 2019 23:59

Kategoria: Wydarzenia

Zdjęcia:

Wyświetleń: 289

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa w Pecnej

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony